Nákupy

Minimální mzda v roce 2021

Pracujete za minimální mzdu? Víte, kolik je to v roce 2021? Jaká je hodnota v hrubém a jaká v čistém? Jak se vypočítá? Na to všechno si hned odpovíme.

Nejprve něco o minimální mzdě. Jedná se o částku, pod kterou zaměstnavatel nemůže jít. Tato částka má chránit lidi před chudobou a také před nespravedlností, protože jinak by lidé mohli dostávat na výplatu jakoukoliv částku a věřte, že někteří podnikatelé by toho mohli zneužívat a platit ještě daleko méně, než co bychom si zasloužili. Možná budete argumentovat tím, že by v tom případě u nich nikdo nepracoval, ale pokud hledáte práci a jste v krizi, tak berete cokoliv, co se nabízí, protože účty za elektřinu vám nikdo nezaplatí.

notebook psaní

Tato částka se udává v hrubém, čili před srážkou sociálního, zdravotního a daní. V roce 2021 se zrušila verze výpočtu, jako tomu bylo v předchozích letech, kdy se základ daně vypočítával ze superhrubé mzdy, která byla navýšená. Nyní se odečítají jenom srážky na sociální, zdravotní ze strany zaměstnavatele a také sociální a zdravotní z vaší výplaty, pak následuje srážka na dani z příjmů.

Jaká je minimální mzda v roce 2021? Udává se v hrubém nebo čistém? Většinou se jedná o částku v hrubém.

To platí i pro tento rok, takže na konkrétní částku je potřeba použít například kalkulačku, abyste získali odpověď na otázku, kolik je minimální mzda 2021 v čistém https://www.kalkulackacistemzdy.cz/minimalni-mzda.

slečna hledání prác

Pro rok 2021 platí minimální mzda 15200 Kč, jak jsme si řekli, tak v hrubém, čili před zdaněním. Do kalkulačky stačí zadat toto číslo plus některé z náležitostí a vyjde vám konečná suma. Pokud nemáte děti, ani nejste invalidní či cokoliv dalšího, tak vám vyjde základ jako čistá mzda. Tuto částku vždy musíte od svého zaměstnavatele získat a to i v případě, že pracujete na klasický pracovní poměr za minimální mzdu. Nižší částka to být nemůže, to je dáno zákonem, a proto jsou lidé takto chráněni. Netýká se to samozřejmě jiných pracovních poměrů, ani dohod o spolupráci nebo o vykonané činnosti či brigád, kdy si můžete vydělat jenom pár tisíc.