Nákupy

Z čeho čerpat sacharidy?

V dnešní době je v trendu takzvaná bezsacharidová dieta. Pro někoho to může být skvělý způsob stravování. Pokud čerpáte dostatečné množství živin i ze stravy bez sacharidů, můžete klidně v tomto stravování pokračovat.

Hodně lidí si ovšem myslí, že sacharidy jsou zlo, které může za to, že nabírají na váze. Není to ovšem pravda. Pokud dodržujete rozumné vyvážení bílkovin, sacharidů a tuků, je úplně v pořádku jíst i sacharidy. Tělo z nich čerpá energii, kterou během dne potřebujete. K hubnutí vždy potřebujete, aby byl váš kalorický výdej větší než kalorický příjem.

rýže

Z čeho tedy čerpat sacharidy, aby se dali považovat za zdravé?

Vyhněte se rychlým cukrům. To neznamená jen čistý bílý cukr, ale i věci, v kterých je tento cukr obsažený. Nemusí se jednat vyloženě o řepný cukr, jak ho známe. Snažte se omezit i jeho alternativy, jako je třtinový cukr, med, agávový sirup, glukózový sirup nebo fruktóza. Nemusíte je z jídelníčku nadobro vyřadit, ale snažte se je omezit. Byli byste možná překvapení, v čem všem můžete najít cukr.

brambory

Takové sladidla vám totiž dodají sice rychlou energii, ale také vám pěkně zahází s hladinou vašeho cukru v krvi, takže energie zase poměrně rychle opadne. Cítíte se pak unavení a velmi brzy dostanete hlad. Vaše tělo bude toužit opět po rychlé dávce energie a přirozeně budete chtít opět sáhnout po něčem s rychlým cukrem. A takto to půjde pořád dokola.

Čerpejte tedy sacharidy, které jsou komplexní. Obsahují důležitou vlákninu a déle vás zasytí. Mezi komplexní sacharidy můžeme zařadit brambory, rýži, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, ovesné vločky. Ovoce sice řadíme mezi rychlé cukry, ale zase ho potřebujeme pro jeho vysoký obsah vitamínů a minerálů. Ke každému jídlu se snažte přidat i nějakou porci bílkovin, aby byl váš pocit sytosti delší. Bílkoviny můžete čerpat z masa, ryb, luštěnin, mléčných výrobků či vajec.