Bydlení

Jak správně vybrat barvy pro interiér

Barvy jsou všude kolem nás. Provázejí nás naším každodenním životem, když přemýšlíme, jakou halenku zvolit, aby nám ladila k sukni, nebo když vybíráme vhodný lak pro naše nové auto. Důležitou roli hraje také význam barev v rámci bydlení. Zde bychom měli mít na paměti, že stejně jako při oblékání nám nemusí slušet všechny barvy, které se nám líbí. Tak ani při volbě barevných kombinací do našeho bytu nebo domu, nejsou některé odstíny vhodné, i když na první pohled vypadají lákavě.
modrý pokoj
Všichni jistě víme, že barvy rozdělujeme do dvou základních skupin a to na studené a teplé. Nejnovější průzkumy ukazují, že barevnost stěn může pocitově vytvářet rozdíl až 5 °C. Když se tedy rozhodujeme, jakou barvou si vymalovat jednotlivé pokoje našeho příbytku, měli bychom si o teplotě barev něco přečíst. Pokud máte například rádi modrou, která se obecně řadí k barvám studeným, asi nebude nejvhodnější s ní vymalovat koupelnu. Může to sice působit hezkým dojmem, ale budete mít pocit, že je vám během koupání chladněji, než kdybyste vymalovali třeba na oranžovo. Místnosti, v nichž trávíte hodně času, je doporučené vymalovat spíše teplejšími barvami, aby navodily útulný a hřejivý pocit. Studené barvy se naopak hodí například do ložnice či pracovny, jelikož navozují klid, a napomáhají lepšímu soustředění.
modré stěny
Jaké barvy tedy spadají do zmíněných kategorií, a podle čeho se odvozují? Prapočátek nenajdeme nikde jinde než v přírodě. Teplé barvy jsou spojeny se sluncem, řadíme sem tedy všechny barvy obsahující žlutou. Vedle ní je to oranžová, červená a zelená. Studené zase vychází z vody. Kromě modré zde nalezneme ještě fialovou.
Když vybíráme barvy pro náš interiér, většinou také přihlížíme k současným módním trendům. Dále k celkovému dojmu našeho bydlení a snažíme se, abychom stěny sladili s nábytkem a věcmi, které už máme.