Rubrika: IT

Výdobytky informačních technologií

Co se týče historie, bavíme se o vymoženostech opravdu té poslední doby. Informační technologie začaly ovlivňovat lidské životy až na konci minulého století, a v tom aktuálním se neustále vyvíjejí, dělají se vědecké pokroky a tento obor jde kupředu obrovskou rychlostí. Informační technologie, ve zkratce IT, jsou v nějaké formě nedílnou součástí života téměř každého moderního člověka na Zemi. Ať už jsou to mobilní telefony, tablety, notebooky, počítače, nebo různé bezpečnostní systém, řídicí systémy velkých firem, či dokonce naprogramovaní roboti, kteří umí třeba jezdit na kole, nebo vykonávat práci, kterou běžně vykonává člověk.

síťový kabel

Málokdo si to uvědomuje, ale tyto vymoženosti nám dělají náš život mnohem jednodušší, než ho měli například ještě naši pradědečkové a prababičky. Spousta běžných věcí, které člověk využívá ke svému životu, je díky nim daleko dostupnější a rychlejší. Dobrou ukázkou je třeba pošta, zatímco před několika desítkami let jste museli někomu pracně psát dopis a čekat, až k němu bude doručen, dnes stačí pár kliků na mobilu, či počítači a zpráva je u dané osoby téměř okamžitě. Stejně tak můžeme brát jako velkou výhodu možnost práce přes internet, možnost vybírání peněz z bankomatů, když si chcete přečíst nějaké zprávy, tak vám stačí připojení k internetu, které už je dnes ve vyspělé společnosti samozřejmostí a můžete si přečíst velké množství článků a aktualit z různých zdrojů a hlavně k tématu, jenž vás zrovna zajímá.
stolní počítač Apple
Už to není jako čtení novin, kde ke každému spektru najdete pouze omezený počet článků. Když to zkrátíme, tak jsou vlastně technologie našim pomocníkem, který nám ulehčuje většinu životních činností a umožňuje nám věnovat se daleko více našim koníčkům a věcem, na které by nám bez nich jednoduše nezbyl čas. Můžeme být proto za tento krok vpřed v lidské společnosti rádi. Dá se taky předpokládat, že naše děti už budou svědky technických objevů a zázraků, jaké si ještě ani my nedokážeme představit.

Popis základní desky

V počítači je komponent milion a tři sta tisíc. Ano, naprosto přesně. Snad jen někde mohou být výjimky a jejich počet se může o nějakých sto tisíc lišit. Nebo o milion. No, nic, bez legrace. Základem, tedysrdcem vašeho stroje je procesor. Ovšem ten musí někde bydlet, jinak nepracuje. Spí. Aby se probral a začal být užitečný, nemusí na úřad práce, ale stačí jej zasadit do základní desky a pustit do něj proud. Ze zásuvky. Ne přímo, přes trafa k tomu určená.
Nu a nyní se začne na desce všechno „hýbat“ a váš počítač se rozjede. Už jsem někdy základní desku viděli? Ne? Dobrá zkusíme si ji jen popsat. Lépe řečeno to, co tam je.

Základní deska zezadu

·        Bios
·        patice
·        napájecí konektor
·        PCI sloty
·        zvukový konektor
·        mosty
·        integrované obvody
·        sloty pro RAM paměti
·        baterie
·        jumpery

Základní deska s chladičem

a dost. To stačí. Toto, co jste přečetli je jen zlomek součástek, a i tyto mohou mít v sobě další součástky a tak dále. Nyní v rychlosti vysvětlíme některé pojmy.
BIOS, základ, který říká stroji odkud má kde a co „nasosat“ a spouštět.
Patice je zde jedna veliká a sem přijde k bydlení váš procesor. Pozor, opatrně manipulovat!
Napájecí konektorpřivádí do desky šťávu, upravenou ještě z trafa u PC skříně.
PCI slotyslouží k připojení periferií.
Zvukový konektor, to je jasné, zde jde o práci se zvukem.
Mosty, o této komponentě málokdo ví a už vůbec neví, že je severní a jižní most. Severní most zajišťuje komunikaci mezi CPU, pamětí RAM, tedy většinou, ale může zajistit spojení i mezi jinými komponenty, a ten jižní most má spolupracovat s pomalejšími zařízeními.
Integrované obvody, to je spojení mnoha jednoduchých elektrických součástek do jedné.
Základní deska-detail
RAM paměťje hodně důležitá, proto se dá přidávat právě do těchto slotů.
Bateriejede, když počítač vypnete čímž napájí tak BIOS a také udržuje nastavený čas.
Nuže, tento ale opravdu hodně stručný a jednoduchý přehled vám měl udělat představu, jak to na základní desce vypadá. Pokud se to povedlo, bude autor jen rád. 

Písek má mnoho podob

Ten, kdo rád cestuje, okamžitě se mu při vyslovení slova písek vybaví město, kde je nejstarší most přes řeku ve střední Evropě. Dokonce starší, než Karlův most v Praze. Nebo si zavzpomíná na Zlaté písky v Bulharsku u Černého moře. Nebo si vzpomene na výstup v Brdské vrchovině, kde jedním z vrcholů se jmenuje Písek.
Milovníkům Karla Kryla se okamžitě vybaví album Tekuté písky. Mnozí žijí v Písku u Hradce Králové, nebo u Frýdku – Místku.

srdíčko v písku)

Kdo ale pracuje jako sklář, bez sklářského písku se rozhodně neobejde. Stejně tak se s pískem pracuje ve slévárenském průmyslu, nebo ve stavebnictví. Každá hospodyňka používá čistící písek na dřezy.

Sami vidíte, kolik podob může písek mít.
I Vy se s pískem setkáváte, pokud máte na své zahradě vlastníma rukama vybudovaný bazén! Je to tak? Přece moc dobře víte, že ani písková filtrace se bez kvalitního písku neobejde https://eshop.techneco.eu/Pisek-do-piskovych-filtru. Nebo to nevíte?

vodní filtrace

Opravdu záleží na tom, jaký písek zvolíte pro svou filtrační stanici. Jeho optimální zrnitost je jedna z důležitých a velmi podstatných vlastností, které by měl křemenný písek mít.

Musíte se řídit pokyny.
Aby Vaše filtrační stanice pracovala kvalitně, je nutné, abyste se dobře seznámili s dávkováním filtračního písku. Ale také s tím, jak s ním nakládat, aby všechno běželo a pracovalo tak, jak má!

Filtrační písek má svou nenahraditelnou úlohu při procesu filtrování. Voda nebude kalná a nebude plná nečistot.

Co s pískem potom?
Písek má samozřejmě i svou dobu použitelnosti. Co potom? Ničeho se neobávejte, protože se dá i takový písek využít po jeho době použitelnosti! Rozhodně se jej nezbavujte vyhozením. Použijte jej, např. do provzdušnění hlíny na zahradě. Možná přijdete na lepší využití. Je kvalitní, a proto by byla velká škoda jej jen tak vyhodit.

Inu, písek je tak obyčejné slovo, které ale dokáže vyvolat tolik asociací, že je to až s podivem, viďte?

Učíme se, učíme

Tyto kursy byly určeny všem. Mohl přijít kdo chtěl. Některé byly zcela zadarmo a jiné se platily v různé výši. Neučilo se tam nic složitého. Jen základní obsluha počítače a psaní textu v nějakém editoru. Proč byl všude používán Microsoft a jeho Word neumím vysvětlit. Snad kvůli kompatibilitě tehdejších formátů. On totiž existuje stejný balík jako výše zmíněný. Jenže ten se platí a ten druhý, dnešní Libre Office je zcela zadarmo pro osobní použití.  

Lidé se tedy učili jak základním dovednostem, tak i psaní dopisů a mailů třeba do různých kanceláří. Pro ty starší nesmírné plus, protože pak nemuseli nikam chodit.  

učící se děti

Učilo se také vyhledávání na internetu. Dnes běžná činnost, kterou tehdy každý neovládal. Takže se ti lidé učili to, bez čeho se dnes člověk vlastně ani neobejde. Nebo ano?  

Když už pak každý zvládal základy, mohl se začít učit další věci. K tomu jen potřebovali další program, nebo učitele. Tehdy možná začal alespoň částečně uvadat ten nesmysl, že počítač vás naučí anglicky za tři dny. Například. A hned se vyrojili lumpové, kteří právě toto nabízeli za nehorázné peníze. Lidé platili a pak zjistili, že neumí vůbec nic, nebo v tom lepším případě pár slovíček.  

učící se děti

Není na světě žádný počítač, který vám znalosti nalije do hlavy. Zatím skutečně neexistuje. Pokud chcete něco znát, je třeba se to naučit. Tak jako všechny generace před tím. Pravda však je, že počítač může a umí učení velmi zpříjemnit a urychlit. Nemůže vás sice do učení například slovíček honit s vařečkou v ruce, ale může vám čas potřebný k učení pomoci připomenout. Výmluvy, že někdo zapomněl, že se má učit anglickou frazeologii zde tedy zcela odpadávají.  

A pamatujte, člověk se musí chtít něco naučit. Pokud nechce a nemá zájem, nenaučí se nic ani kdyby měl dvacet počítačů vedle sebe a před sebou. Jedině vaše snaha bude tím hnacím motorem.