Byznys

Největší evropská banka propouští a chystá další opatření

Britská nadnárodní investiční banka se bude muset zbavit svých aktiv ve výši sto miliard dolarů. To je v přepočtu více než dva biliony korun. To bude mít za následek dramatické propouštění, protože musí propustit kolem třiceti pěti tisíc lidí. Mimo jiné tím HSBC chce docílit toho, aby nedošlo k dalšímu zpomalování růstu na hlavních trzích světa. Vyrovnání se s dopady nízkých úrokových sazeb je prioritou. Čistý zisk totiž za rok 2019 firmě klesl téměř o polovinu.mince a bankovky
Rok 2019
V minulém roce se zisk této britské společnosti snížil na 13,5 miliardy dolarů, což je asi 310 miliard korun. To je pokles před zdaněním o 33 procent. Čistý zisk podle zveřejněných dokumentů klesl dokonce o 53 procent na šest miliard amerických dolarů. Podle analytiků byl zisk před zdaněním za minulý rok odhadován na dvacet miliard dolarů. Výsledek byl ovlivněn jednorázovými odpisy, které souvisejí nejen s investičními obchody, ale také s obchody v oblasti firemního bankovnictví v celé Evropě.
Opatření pro další období
Společnost musí na takovou situaci reagovat. Podle objemu aktiv je totiž největší evropskou bankou. Musí tedy začít šetřit. V nadcházejících třech letech musí propustit přibližně 15 procent svých lidí, což je uvedených 35 tisíc osob. Prozatímní ředitel HSBC toto uvedl s dodatkem, že část osob, kterých se opatření týká, by musela banku opustit, i kdyby nedošlo k takovému propadu.bankovní trezor
V plánu je také ořezání nákladů na provoz o 4,5 miliardy dolarů. Kroky, které firma musí učinit budou největší v tomto směru od doby finanční krize v roce 2008. Celkově se tedy banka zbaví v následujících letech vlastních aktiv v hodnotě sto miliard dolarů.
Komplikace v podobě šířícího se viru
Ani britská banka se nevyhnula tomu, že ji zasáhlo šíření koronaviru světem. Nadnárodní spolčenost totiž aktuálně čelí právě tomu, že část svých výnosů má z Asie. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou mnoho nepřidává na jistotě budoucích obchodů. Dalším faktorem, který má dopad na aktuální situaci je odchod Velké Británie z Evropské unie a samozřejmě tedy epidemie koronaviru.
 

4/5 - (4 votes)