Udržitelná móda

Co vlastně znamená udržitelná móda a proč tento pojem vznikl? Pojem vznikl na základě toho, že se po celém světě vyrábí velké množství oblečení, na jehož výrobu je potřeba lidské práce, času a chemie. Ve většině vyspělých zemí, si koupíme oblečení a po jedné nebo dvou sezonách toto oblečení vyhodíme a skončí na skládce odpadu, kde se rozkládá mnoho a mnoho let, nebo vytváří škodlivé zplodiny ve spalovnách. Udržitelná móda říká, že není nutné hned vše vyhazovat.
malý fotografové
Například z riflí či jiných kalhot, které byly nošeny jako dlouhé, můžeme snadno udělat stylové kraťasy, z obnošené bundy například vestu po odstranění rukávů. Zkrátka udržitelná pomalá móda se snaží o snížení naší spotřeby oblečení, snaží se o jeho recyklaci a znovupoužití.
Ne každý je tak zručný, aby zvládl recyklaci ve smyslu udělat ze starého nové. Například zmíněné kraťasy z dlouhých kalhot, z trička dětské šatečky či tepláčky, z bund i kalhot kabelky a různé tašky i zcela nové modely za použití materiálu ze starého. Například náš starý svetr ještě dobře po drobné úpravě poslouží naší kočce či psovi jako pelíšek, kalhoty jako závěs na květiny a různé dekorace, stará záclona jako opakovaně použitelný sáček na ovoce a zeleninu. Možností je mnoho.
pět lidí
Proto je přijatelnou variantou pro osoby méně zručné, či takové, které si v takovém recyklačním počínání nevěří, své věci, které už nechtějí nosit, si s někým vyměnit, či je poskytnout do sekond handu a zde si pořídit oblečení již nošené, ale v dobrém stavu, téměř jako nové.
Rozhodnutí, jestli chcete svou spotřebou i v oblasti oblékání přetěžovat naši planetu, nebo ne, ponechám na svědomí a vědomí každého z Vás. Je to zodpovědnost nás, v jakém stavu necháme planetu pro další generace. Jestli budeme jen ničit a brát, moc toho hezkého pro naše vnoučata nezbude. My máme moc, změnit Svět, tu moc má každý z nás, prostřednictvím svých rozhodnutí.