Finance

Šetříme vodu a teplo

1.       Topíme, jen pokud opravdu musíme. Spousta lidí je natolik lenivá, že je pro ně problém i otočení regulace topení. Nechávají ho stále naplno a teplotu regulují otevřenými okny. Proč? Nejlepší je nechat ho stále na střední teplotu, v noci ho zcela vypněte, a naplno zapínejte jen při opravdu kruté zimě.

2.       Topení musí mít volné okolí. Nemůžete ho zastavit sedačkou či skříní. Pak zcela ztrácí svůj smysl. Na topení ani nepokládejte žádné oděvy. Jen v případě nutného rychlého sušení.

vana

3.       Nezapomeňte topení pravidelně odvzdušňovat!

4.       Milujete rochnění ve vaně plné teplé vody a pěny? Pěnu si klidně ponechte, ale pouvažujte, jestli je opravdu nutná vana až po okraj. Když už, tak si ji dopřejte jednou týdně. Ostatní dny použijte sprchu. Navíc je i zdravější.

5.       Neperte prádlo po malých dávkách. Buben pračky není dobré přeplnit, ale prát po pár kouscích je zbytečné plýtvání vodou i elektřinou. Počkejte si, až se vám prádelní koš naplní!

6.       Zkontrolujte splachování své toalety! Nesmí protékat voda. Hodně podceňovaná záležitost, která ale při ročním vyúčtování už je dosti poznatelná.

radiátor

7.       Zahradu zalévejte pouze dešťovou vodou. Vyrobte si velké barely, které můžete ozdobit a budou zároveň i dekorací vaši zahrady. Zachytí vám velké množství dešťové vody, která je zcela zadarmo J.

8.       Větší množství nádobí nemyjte pod tekoucí vodou. Přichystejte si mýdlovou teplou vodu do většího lavoru, nechejte odmočit, vyčistěte houbičkou, a pak jen rychle opláchněte ve studené vodě.

9.       Kupte úsporné baterie a sprchové hlavice. Nemusíte investovat za ty nejdražší a nejkrásnější, bavíme se o úspoře. Divili byste se, kolik dokáží ušetřit ročně vody.

10.   A menší rada úspory na závěr. Víte, že se dá ušetřit i za maličkost jako je mytí zubů? Nenechte téci po celou dobu mytí. Napusťte si trochu vlažné vody do kelímku, a není třeba nechat vodu téci.  Každá uspořená koruna se počítá.

5/5 - (2 votes)