Byznys

V čem spočívají nevýhody koberců

V mnoha textových zdrojích se můžete dočíst, jak úžasné jsou koberce, jaké jsou jejich přednosti, a proč si je domů pořídit a dát jim přednost před jinou podlahovou krytinou. S většinou argumentů lze souhlasit, a pokud nejsou vyloženě klamavé a lživé, a nesnaží se nalákat zákazníka za každou cenu na pofiderní výrobek, pak musíme potvrdit, že koberec je skutečně skvělý vynález. Je příjemný na dotek, měkkoučký, heboučký, hřeje od nohou, můžeme se na něj posadit, lehnout si na něj bez obav, že by nás podlaha studila. Pojďme ale zhodnotit i jeho nepraktické stránky, s nimiž bychom měli počítat již předem a podle toho se také zařídit.

dětské hraní na koberci

Ověřujte si složení – u přírodních vláken máte jasnou výhodu, obvykle jde o materiál zcela zdravotně nezávadný, záleží ovšem na tom, zda nejsou i k výrobě těchto koberců používány toxické těkavé látky, např. pro lepení vláken nebo jako protipožární nehořlavá přísada.

Nedůvěřujte naplno běžnému vysavači – když na fungl nový koberec vyjede sáčkový vysavač, připadá vám, že si poradí se všemi nečistotami na jeho povrchu. Tak tomu ale není a vždy jich část zůstává nalepena mezi vlákny. Bylo by tomu pouze za předpokladu, že bychom žili ve vakuu, že by prach nebyl mastný a že by se po koberci vůbec nechodilo. Mastnota a vlhkost vzduchu v prachových částicích je tím problematickým faktorem a přidáme-li k tomu naši chůzi, máme tu dokonalý prostředek k jejímu zatlačení do větších hlubin. Proto by se měla podlaha čas od času podrobit důkladnějšímu čištění nějakým strojem. Nahlédněte do ceníku čištění koberců, abyste měli představu, jak jednoduše docílit obnovení vitality podlahové krytiny, aby byla zas jako nová.

kobercová vlákna

Chodidla – koberce si domů pořizujeme hlavně proto, abychom využili jejich příjemného působení na receptory chodidel. Je to někdy doslova balzám na nohy, když přijdeme zvenčí, z práce nebo z obchodu, unavení a konečně se vyzujeme z bot. Procházkou po koberci pak bakterie trousíme a předáváme kobercovým vláknům, takže ty pak slouží zčásti jako pomyslné ponožky. Ani důkladná hygiena nohou nezabrání bakteriím v množení, pokud mají ideální podmínky – vlhkost a teplo, a tak se stává, že strojem nevyčištěný koberec může začít po nějaké době použité ponožky připomínat.